Menjava vode

Moderator: Ekipa Aquanubis

drrummer

Menjava vode

OdgovorNapisal/-a drrummer » 13 Avg 2013, 23:14

Pozdravljeni!
Najprej upam, da sem dal temo v ustrezni podforum, če ni prosim prestavite.

Po dolgem času se oglašam na forumu, ker me zanima, kako se vi lotite menjave vode. Z tem vprašanjem, se že dolgo mučim, saj vidim, da imate nekateri akvarije postavljene v dnevni sobi nad parketom, nad tepihom, itd... tudi 300l ali večje akvarije. Pri moji menjavi vode občasno pride do majhnih polivanj, zato si ne predstavljam, kako uspeva to v dnevni sobi. Meni osebno menjava vode pomeni nujno a hkrati skoraj malo nehvaležno delo (nošenje stare vode, nošenje nove vode, staranje,...).

Da pa ne bom samo spraševal, bi pa rad opisal še moj sistem, ki ga sedaj uporabljam.

Sam uporabljam plastično posodo, ki ima 50l. V to 1 ali 2 dni pred menjavo vode natočim vode, hkrati pa vanjo sedaj potopim tudi grelec, ki je kalibriran na isto temperaturo, kot jo imam v akvariju. Ob dnevu menjave prečrpam za zvonom vodo v drugo posodo, ki ima 20l, hkrati v tej vodi očistim tudi gobice filtrov v akvariju(hitro se zamažejo) in postopek ponovim še enkrat. Potem počasi z merilnikom prelijem cca 20l vode v akvarij in malo počakam, da se stanje stabilizira. Kasneje dolijem še preostanek vode. Vodi predhodno ne dodajam nič sredstev (tudi za stres ne), saj so ribe izbrane glede na našo vodo.

Na začetku sem delal veliko napako, ki se jo nisem zavedal, saj vode nisem dogreval in je bil šok za ribe prevelik. Takrat sem imel precej težav z ribami (pike, zajedavci,alge), ki sem jih sedaj skoraj rešil.

Hvala vam za odgovore.

Uporabniški avatar
lifestreamer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Rakek

Re: Menjava vode

OdgovorNapisal/-a lifestreamer » 13 Avg 2013, 23:25

Uporabniški avatar
D.Wolf
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 14 Avg 2013, 00:22

Sam trenutno kvihtam s sodi, v prihodnosti pa ce bo le sansa oziroma bo kar morala biti, bom presel na drip sistem (sistem konstantnega dovajanja in odvajanja vode - ne rabis nic segrevat vode, le en filter za odstranjevanje klora in kloramina pred iztekom v akvarij, ter se par drugih malenkosti, ki stanejo drobiz, odtehtajo pa ogromno dela.. le voda bo morala biti malo mehkejsa kot jo imam sedaj :)
When in doubt, go monster!

Uporabniški avatar
dejan90
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Pragersko - Sl. Bistrica

OdgovorNapisal/-a dejan90 » 14 Avg 2013, 00:45

Sam menjujem na 10 dni nekje 300l vode. Voda se stara v 360 literskem starejšem akvariju v katerem je tudi črpalka ki vodo pretaka v ogledni akvarij. Vodo odlivam z čistilnim zvonom po vrtni cevi direkt na dvorišče in istočasno vodo iz posode za staranje dolivam novo, tako da mi gladina vode ne pade, saj sump pustim delovati.

Za akvarij imam že pripravljen nov prostor, kamor sem speljal tudi vodovod in odtok, tako da bo menjava kasneje mnogo lazja in hitrejsa (brez dolgih vrtnih cevi itd..).

Če se odločate za akvarij med načrtovanjem hiše ali stanovanja, vam priporočam da poskrbite za odtoke in dovod vode v sami bližini akvarija, saj prihrani mnogo časa in truda.

LP!
Mi je rekla:"Jaz ali tvoji akvariji?" .... Škoda, bila je fajn punca... :D

Moj 770l akvarij

drrummer

OdgovorNapisal/-a drrummer » 17 Avg 2013, 22:51

@Lifstreamer
Hvala za link, ki ga seveda nisem predhodno našel, razlog je tudi ta, da je glavna tema:"Zakaj menjati vodo". Mene osebno pa bolj zanimajo sami načini, kako se člani s tem ukvarjajo :).

peroz

OdgovorNapisal/-a peroz » 06 Nov 2015, 12:32

Pogrevam strašansko staro temo, ampak moram. Ribam mislim privoščiti večji akvarij, 240L. Zdaj so v povsem premajhnem 54L, in je menjava vode precej preprosta... en dan prej v 15L ajmar nalijem vodo, dodam "Aqua Sano", počakam, naslednji dan nesem k akvariju in postavim višje od gladine vode, v drug ajmar posesam staro vodo iz akvarija, in nalijem notri frišno. Simpl k pasul.
Zdaj pa me zanima, kako se to izvede, če hočeš npr. zamenjati 60L vode. Tako velikih ajmarjev namreč ne bi prenašal po hiši...
Od JBL sem našel nek Aqua In-Out, ampak ne vem kako dobrai deja je točiti vodo direkt iz pipe. Če drugega ne, na tak način i nje ne "poflešajo" klor in kake druge volatilne in potencialno nevarne snovi... V glavnem preden grem v nakup večje posode in opreme bi rad vedel, da nimam česa popolnoma nedomišljenega. Akvarij pa stoji v kuhinji, tako ja je odtok in frišna voda nekje 4m stran.

lp

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 06 Nov 2015, 12:40

Direktno točenje vode iz pipe ti ne priporočam...
Vodo je dobro starati iz večih razlogov (jih najdeš na tem forumu).

Jaz imam take sode iz merkurja:
http://www.merkur.si/vrt-in-okolica/vin ... s-pokrovom

so cenovno ugodni in jih imaš mislim da od 40-120 L. Postaviš pač kje imaš prostor za njih. Jaz imam potem eno potopno črpalko in cev dolgo 15 m in brez težav prečrpam vodo kamorkoli (v in izven akvarija). Glede na višinsko razliko, ki jo imaš med posodo in akvarijem, moraš samo gledati, da boš izbral dovolj močno potopno črpalko.
Na ta način tudi ni nobenega nošenja in polivanja vode...

peroz

OdgovorNapisal/-a peroz » 06 Nov 2015, 13:11

Se mi je zdelo, da bo kaj takega. Potem sem ze razmisljal, da bi imel kar stari akvarij za "staranje" vode, ampak ce so tele kadice po15eur bo tudi ok., pa se ni nevarnosti, da razbijes ko je tam na tleh. Za praznjenje pa bi bil tisti aqua in out se vedno dober. Ali se da kako porabiti zunanji filter za pretakanje vode? Tudi be bi bill slabo... Mogoce sprasujem kake neumnosti ampak kaj cem, zdaj imam preprost akvarij in se podajam v neznane vode:)

Uporabniški avatar
gbauer
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Grad na Goričkem
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gbauer » 06 Nov 2015, 13:17

Filter po moje težko, sploh na daljših razdaljah...
Če nabaviš črpalko. Jaz imam npr. tako:
http://www.aquashop.si/Product-Sicce-Sy ... t=varianta
Ta mi dela OK s 15 m dolgo cevjo pri višinski razliki cca 1,5 m, bo po moje najenostavnejše in najhitrejše.
JBL aqua in out potem sploh ne rabiš, saj daš enkrat črpalko v akvarij in črpaš iz akvarija v kak odtok ali zaliješ zunaj rastline oz. travo :)
Potem pa daš črpalko v sod in v obratni smeri prečrpaš vodo v akvarij :)

peroz

OdgovorNapisal/-a peroz » 06 Nov 2015, 13:39

gbauer napisal/-a:JBL aqua in out potem sploh ne rabiš, saj daš enkrat črpalko v akvarij in črpaš iz akvarija v kak odtok ali zaliješ zunaj rastline oz. travo :)

Je pa tudi dobro še kak drek pozaugat ven skupaj s staro vodo...
No, v glavnem, ni taka stvar menjati vodo niti v "večjem" akvariju, če sem prav razumel. :)

Hvala za pomoč:)

Uporabniški avatar
oli

OdgovorNapisal/-a oli » 11 Mar 2018, 17:09

Pozdravljeni,
kolikokrat (na mesec) vi zamenjate vodo? Nameravam si kupiti 54l akvarij.

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 11 Mar 2018, 18:24

To, koliko vode in kako pogosto jo je potrebno menjati, je odvisno od več dejavnikov: zaraščenosti akvarija, naseljenosti, prebivalcev...

Zelo okvirno načelo pravi: 20 % vode na dva tedna. Vendar, kot rečeno, je to ZELO okvirno. V manjših so menjave lahko potrebne bolj pogosto, recimo enkrat tedensko, a spet to ni pravilo (upošteva se še ostale dejavnike).
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

Uporabniški avatar
ZLATI PAJČOLANJEK

OdgovorNapisal/-a ZLATI PAJČOLANJEK » 11 Mar 2018, 18:45

Za 54L akvarij je bolj pametno menjati vsaj 1/4 na teden.(vsaj tako menjam jaz)
Ker rastlin ne more biti veliko, pa tudi v manjših akvarijih se sistem veliko hitreje zruši,
kot pa v npr.:300L
₵₳Ɽ₳₴₴łɄ₴ ₳ɄⱤ₳₮Ʉ₴ V₳Ɽ. ⱤɎɄ₭ł₦

honduras

OdgovorNapisal/-a honduras » 12 Mar 2018, 13:31

Jaz jo v 54l menjam 1x na teden 50%. To pa zato ter je malo preveč naseljen in rad pač hranim malo bolj ribe..

Vrni se na “Pomagala in nasveti”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov