Čiščenje filtra

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

Re: Čiščenje filtra

OdgovorNapisal/-a Lenka » 06 Nov 2018, 13:11

Po mojih izkušnjah je veliko odvisno tudi od filtra, prebivalcev... Če se opazi, da je filter večkrat zapackan, priporočam, da se najde način, kako nekje ob vstopu vode v filter namestiti filtrirno vato, ki se jo potem redno menjava. Na ta način ni potrebno čiščenje ostalega materiala oz. je to potrebno redkeje. Pri meni so recimo gupiji pravi packi in če ne bi menjavala vate, bi morala filter razdreti vsak teden - kar pa nikakor ne bi bilo v redu.
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

general74
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 06 Nov 2018, 18:14

Kevin17 napisal/-a:
Boštjan Batista napisal/-a:Pozdravljeni!

Mene pa zanima ali moram filter očistiti v akvarijski vodi vsakič ko menjam vodo? Vodo zamenjam enkrat tedensko. Imam pa 54l akvarij. Hvala za odgovor!

Deloma ti je že kolega odgovoril, ko filter čistimo ga vedno splahnemo v akvarijski vodi, zakaj, prvič zato ker akvarijska voda ne vsebuje klora ki ga večina tekoče vodovodne vode, kot drugič pa se ne spreminjajo parametri vode ob čiščenju ki bi lahko posledično vplivali na pogin bakterijskih kultur na filtrirnem materialu. Je pa seveda razlika ali gre tukaj za gobo ali za biološki material ( keramika, sintrano steklo,..). V kolikor se zmanjša pretok filtra v akvariju do te mere da voda le še curlja, je največrat krivec prav goba ki se hitro zapaca. Če v filtru posedujemo tako gobo kot biološki medij, gobo večkrat dobro ožememo v akvarijski vodi ( pa ne v akvariju, pač pa del akvarijske vode stočimo v vedro in tam opravljamo s čiščenjem, torej ločeno od akvarija ), medtem ko biološki medij le splaknemo in ga ne poiskušamo mehansko čistiti, ker lahko s tem poškodujemo na njemu naseljene bakterije.

p.s. gobe ožemi bolj nežno.

gavrin

OdgovorNapisal/-a gavrin » 06 Nov 2018, 18:43

Nežno? A bo bakterije poškodoval?

Hec.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 06 Nov 2018, 18:50

Moje mišljenje je če imaš v filtru tako gobo kot biološki medij potem lahko mirne vesti dobro ožemeš gobo, saj se večina bakterij naseli v biološkem materialu. Goba ni najboljši medij za bakterije saj ni dovolj ravne površine za naselitev, zato se gobo če je samo ta v filtru zamenjujemo z keramiko ali sintranim steklom .

Boštjan Batista

OdgovorNapisal/-a Boštjan Batista » 08 Nov 2018, 10:28

Hvala za odgovore!

Vrni se na “Izbira filtra”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov