Neritina natalensis - Turbo polž

Forum namenjen polžem

Moderator: Ekipa Aquanubis

Pravila foruma
Forum namenjen debati o akvarijskih polžih.
Uporabniški avatar
neofelis
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

Re: Neritina natalensis - Turbo polž

OdgovorNapisal/-a neofelis » 15 Apr 2018, 13:20

Vsi neritni polži so morskovodni, nekateri sicer živijo v brakični vodi a se razmnožujejo izključno v morju. Kot sem že omenila, nekateri posamezni osebki se uspešno prilagodijo sladki vodi, a jih na žalost velika večina pogine po enem letu. Zelo podoben rod pa so sladkovodni plavači (Theodoxus), ki jih pogosto prodajajo pod imenom neritina...

Uporabniški avatar
CHBlackk

OdgovorNapisal/-a CHBlackk » 16 Apr 2018, 10:08

Takole! Tukaj so slikice akvarija!
Priponke
20180416_100442.jpg
Slika rastline, ki sem jo kupila skupaj s polzi 2 dni nazaj in ze razpada.
20180416_100432.jpg
Slika algic (take rastejo po skoraj celi povrsini stekla)
20180416_100416.jpg
Slika celotnega akvarija

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 16 Apr 2018, 10:54

Citiram; Akvarij je že nekaj časa v stabilnem stanju...

Po slikah sodeč, vi temu pravite "stabilno" stanje, me zanima kriterij akvarija ki ima problem? :hmm ::) :faceplant

Prvo parametre vode v red spravit (fosfat ne FOSFOR in nitrat, pa osvetlitev), potem bo vse drugače...vam ne pomaga cela armada polžev... :redcard

p.s. - Najbolj me žalosti da sploh ne veste kaj počnete, vlivam pripravek v vodo, ki ne vem kaj je le da ima granule, zakaj ga vlivam ne vem, stanje se ne izboljša . . .
Vsakega veseli, dokler je vse ok, z nič dela, ko je pa problem je pa problem...je treba mal časa pa mal naštudirat stvari, kaj prebrati in razumeti pa bo lažje. Najlažje je pospraviti ali pa verjeti 10ljudem. Tako ne gre, vsak akvarij je zgodba zase!

Lp

Uporabniški avatar
CHBlackk

OdgovorNapisal/-a CHBlackk » 16 Apr 2018, 11:22

Mislila sem, da je akvarij v stabilnem stanju, ker so ribe rasle in niso umirale vse po vrsti. Se zarod sem dobila, zato sem mislila, da je vse v redu.

Ocitno ste vi tudi slabsi v branju, ker sem napisala, da sem pripravek z granulami vlivala zaradi fosfata, le da ne vem POPOLNOMA TOCNEGA imena.

Ce ima nekdo tezavo, se vam ni treba odzvati kot, da ste edini pametno na tem svetu. Lahkp se odzovete z nasvetom, brez tega, da ponizujete nekoga.

LP

pbds

OdgovorNapisal/-a pbds » 16 Apr 2018, 11:54

Če se vi najdete v podrejenem in poniževalnem načinu, ne vem kdo vas (navsezadnje ga vi-vaš akvarij biksate ne jaz), je to vaš osebni problem ne moj - saj ni bil takšen namen, če ste pa občutljivi pa...

Vam se zdi uspeh akvarija da riba ne umre mesec ali dva (že tu sva na različnih bregovih, pa vam ne želim nič slabega)...meni je uspeh akvarija da riba živi dolga leta in se maksimalno dobro počuti, kot recimo kuža ali muc ali jaz v toplem domu...
Hotel sem vam le povedati, da kup enih nesmislov, ki jih počnete ne bo rešilo vaše težave. Saj nimate problema samo z zelenim algam, tudi ciano pa kremaste so zraven in to se čez noč ne da odpraviti ampak v mesecih. Pa ni ga takega polža ali ribe, ampak je treba odpraviti, kot že rečeno VZROK zakaj je temu tako...prekomerno hranjenje, voda brez hranil - rastline ne rastejo same od sebe, saj 90% rastlin, ki jih tiščimo pod vodo ni namenjenih za pod vodo, zato jih je treba temu primerno vzdrževati, vprašanje v kakšnem stanju je filter itd itd...

Vam všečen odgovor bi potem bil; Prvo parametre vode v red spravit (fosfat ne FOSFOR in nitrat, pa osvetlitev), potem bo vse drugače. Ampak bi bil spet prekratek in nebi bilo prav.
Želim si da spravite akvarij v formo, v kar pa dvomim, saj pristop ni najbolj posrečen. Veliko uspeha!

p.s. - Nihče ni pameten, vem le malo o akvaritiki, v bistvu skoraj nič, sem popolni začetnik, posebnež ki lula proti vetru... Kolikor poznam "prodajalce" v Mr.Pet BTC, mi je vaša zgodba delno prav za lase privlečena, saj nikogar od tam nebi "obtožil" da bi izustil kaj takšnega, ker so vsi prej akvaristi - berite DOBRI AKVARISTI pa potem trgovci. Tako da bi en polž v 100l akvariju rešil problem z zelenico, khm....

Lp

Uporabniški avatar
neofelis
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a neofelis » 16 Apr 2018, 15:26

Hvala za fotografije akvarija, veliko povedo.

Za začetek, pojavile so se rjave alge, ki so posledica nestabilnih nedelujočih ali na novo postavljenih sistemov. Običajno so posledica visoke vrednosti NO2. Najprej bo potrebo vzpostaviti biološko ravnovesje v akvariju, šele potem se bo stanje začelo počasi izboljševati.

Najprej je potrebno poštimati filtracijo, saj je filter srce akvarija in glede na stanje ima vaš akvarij zelo slabo srce. Osnovno pravilo je, da mora akvarijski filter vsebovati vsaj 10% filtrirnega materiala, glede na volumen akvarija, to omeni, da pri 100 L akvariju mora vsaj 10 L biti namenjeno filtru. Zelo pomemben je tudi pravi filtrirni material, gobe, fibre vate in oglje vodo filtrirajo fizično in kemično, pomembna pa je predvsem biološka filtracija, ki jo zagotovimo s keramiko ali sintranim steklom. V takšnem materialu se naselijo koristne bakterije, ki z razgradnjo organskih spojin filtrirajo vodo in poskrbijo za biološko ravnovesje. Biološko stabilni filter je nato potrebno pustiti čimbolj pri miru, čistimo le mehanske dele filtra, vato, gobo, oglje.

Da se ravnovesje vzpostavi, mora iti akvarij skozi različne faze, pri čemer nastajajo različne strupene snovi, najprej se pojavi zelo strupeni amoniak, nato naraste nitrit in kmalu po njem opazimo prve alge. Amoniak in nitrit sta zelo strupena, zato je potrebno počakati na tretjo fazo, ko bakterije nitrit pretvorijo v nitrat. Nitrat je manj strupen, izkoriščajo in porabljajo pa ga alge in rastline. Zato je pomembno, da imamo v akvariju čimveč pravih rastlin, saj zelo pomagajo pri stabilizaciji sistema ter ga nato tudi ohranjajo stabilnega. Če rastlin nimamo, so potrebne pogostejše menjave vode.

Rastline za uspešno rast potrebujejo tri stvari, hranilno podlago, ustrezno svetlobo in ogljikov dioksid. Obstaja pa nekaj nezahtevnih rastlin, ki tega ne potrebujejo. Na primer trdi rogolist in plavajoče rastline. Na začetku je pomembno predvsem to, da v akvarij naselimo hitro rastoče rastline, trdi rogolist je vsekakor izbira št. 1.

Svetujem vam, da za enkrat v akvarij ne dodajate pripravkov in denar raje vložite v kakovosten filter in dobro luč ter nato dokupite rastline, uspeh bo prav gotovo zagotovljen. Organizmov za enkrat ne kupujte, saj se kmalu lahko pojavi pogin tudi med ribicami, zato je bolje da jih kupite po stabilizaciji sistema. Zelo pametna investicija so tudi hitri testi za kakovost vode, ki merijo osnovne parametre (pH, KH, GH, NO2, NO3, NH4).

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 03 Nov 2018, 08:31

Pozdravljeni.
V akvariju imam neritina turbo polže, pa me zanima, če lahko dodam strok česna.? Akvarij ima 180 l, morda veste koliko strokov lahko dam v akvarij?
Hvala za odgovore.
L. P.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 03 Nov 2018, 11:46

Zdravo

Brez težav lahko dodate kak strok česna, tudi eden bo dovolj morda dva nikakor pa ni potrebno pretiravati, saj se zna zgoditi da vam bo odvečni strok česna katerega ribe ne bodo pojedle kvečjemu umazal vodo.

Sprajc194

OdgovorNapisal/-a Sprajc194 » 03 Nov 2018, 12:16

Ok... hvala za hiter odgovor.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 03 Nov 2018, 13:15

Sprajc194 napisal/-a:Ok... hvala za hiter odgovor.
np še kdaj :)

Boštjan Batista

OdgovorNapisal/-a Boštjan Batista » 06 Nov 2018, 01:42

Pozdravljeni! Mene pa zanima koliko takih polžkou lahko dam v moj 54l akvarij? Trenutno imam v akvariju 7 gupijev in dva ta polžka. Hvala za odgovor!

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 06 Nov 2018, 02:35

Neritin v 50 l akvarij če ta nima dovolj Alg s katerimi se prehranjuje sam več kot 4 nebi stavil, stvar okusa vendar jim bo potem potrebno nadomeščati alge z neko drugo hrano. Drugače kot zanimivost Neritina izvira iz brakičnih voda tako da ima rada tršo vodo že malo soljeno in bogato z minerali.

Boštjan Batista

OdgovorNapisal/-a Boštjan Batista » 08 Nov 2018, 10:33

Ma mislim da z algami ne bo problema ker sedaj imam dva polžka pa še vedno ostane kaj alg za spucat ko menjam vodo. Gre za zelene alge na stenah akvarija. Druge alge se mi ne nabirajo. Voda pri nas je pa kar trda, zato sem se tudi odločil samo za gupije.

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 08 Nov 2018, 10:48

Boštjan Batista napisal/-a:Ma mislim da z algami ne bo problema ker sedaj imam dva polžka pa še vedno ostane kaj alg za spucat ko menjam vodo. Gre za zelene alge na stenah akvarija. Druge alge se mi ne nabirajo. Voda pri nas je pa kar trda, zato sem se tudi odločil samo za gupije.

:toja

Vrni se na “Polži”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov