Menjava vode v času ciklanja?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Štanjel

Re: Menjava vode v času ciklanja?

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 31 Maj 2018, 21:30

pbds napisal/-a:Soil se cikla drugače kot pesek!

Lp

Morda vendar je proces praktično enak, nekaj malega sem si prebral o uporabi ADA soila , je res da na začetku imaš v sami podlagi veliko amonija in je zato kao potrebna večkratna menjava vode vendar ta amoni rastline s časom posrkajo tako da je rezultat na koncu enak.

PS: Tudi če piše na embalaži soila da je potrebno ciklati po predpisanem postopku, bi se sam še vedno držal ustaljene prakse ;)

Uporabniški avatar
teren

OdgovorNapisal/-a teren » 31 Maj 2018, 22:11

Koliko je pa amoniak/amonij škodljiv za rastline? V vsakem primeru se s časom verjetno scikla (če vodo menjavaš ali pa ne)?. Sam sem danes zamenjal 15L (cca 25%) vode in jo bom od sedaj naprej tedensko menjaval. Sedaj dodajam še CO2 in rastline delajo na polno. Upam da grejo alge mimo in to je to. Počakam še teden-dva-tri (bom spremljal parametre) in dodam ribice.

Lp

Uporabniški avatar
Lenka
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Dolenjske Toplice / Straža pri Novem mestu

OdgovorNapisal/-a Lenka » 06 Jun 2018, 09:05

Če vodo menjavaš med siklanjem, lahko precej podaljšaš čas, v katerem bo akvarij res sciklan.

Morda se oglasi kdo, ki je ciklal akvarije s soilom, jaz nisem, ampak če bi, bi se držala ustaljenega postopka (zame je to z rastlinami, svetlobo, dodajanjem hrane, gnojim pa v tistem prvem mesecu ne - ampak to so že osebne preference, glaven je čas in dodajanje hrane).
Moj akvarij - 60 l - Srednja Amerika (endler gupiji, navadni rogatec)
Moj akvarij - 75 l - Azija (razbore, kozice...)
Moj akvarij - 78 l - Južna Amerika (neonke, somčki) in par kraljevskih plaščaric
Moj akvarij - 112 l - Tanganjika (polžarke)

general74
Član društva
Član društva
Kraj: lendava

OdgovorNapisal/-a general74 » 06 Jun 2018, 09:14

ce se ti mudi z naselitvijo dodaj startne bakterije- boš nekoliko pospešil cikel- preberi tudi navodila, nikar pa ne menjavaj vode, s tem odstraniš tudi del bakterij, ki jih že imaš. je pa najbolj. čas dodajanja startn. bakterij takoj na začetku, sicer pa pusti, da vse naredi "narava". v tem času se tudi posveti urejanju drugih param. vode

Uporabniški avatar
teren

OdgovorNapisal/-a teren » 06 Jun 2018, 09:42

Nekje sem prebral, da naj bi soil, predno ga daš v akvarij, namakal v vodi vsaj dva meseca. Tega prej nisem vedel..Mudi se mi ne, ti pa soil na začetku zelo zniža KH, posledično neveš niti kakšen je Ph, hranila podivjajo in neveš kaj bo z rastlinami in algami..Vidiš da se z vodo in rastlinami nekaj dogaja in se malce ustrašiš..Če bi delal še enkrat, bi prve dva tedna soil namakal in vodo menjaval, da se malo ''spere'', nato dodal rastline in začel s ciklanjem.
No pa vseeno menim da je moj akvarij sciklan, in to brez večjih težav. Nitriti in amonijak je na 0 že en teden in vodo od takrat menjavam. Pričakujem še rahel dvig KH, ker mi ob vsaki menjavi vode manj upade..
Lp

umekdav
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a umekdav » 06 Jun 2018, 14:20

Ne ti das soil v akvarij posadiš rastline. Nato pa prvi teden delaš 50% menjave vode vsak drug dan. Drugi teden vsak trejni dan. tretji teden 2x. Četrti teden še ena. In nato cca dva dni pred naselitvijo živeža še ena 50% menjava vode
Zelo pomembno pa je da v akvarij s soilo, kiga ciklas nikoli ne dodajaš hrane. ker je soil že dovolj bogat s hranili za bakterije.
S hrano bi soil samo zapacal.
sam sem delal po zgornjem sistemu in še nisem imel problemov.
Tukaj je link o ciklanjem s soilom, ki govori še o večjem številu menjave vode.
http://www.plantedtank.net/forums/29-substrate/1147569-foolproof-method-cycling-ada-aquasoil-amazonia.html

Uporabniški avatar
teren

OdgovorNapisal/-a teren » 06 Jun 2018, 21:02

Evo hvala za odgovor in zanimivo branje.. Očitno sem ga malo kiksnil v štartu.. Premalo sem se pozanimal o soilu, ker sem sprva planiral dat pesek.. No večje škode ni bilo, pa še naučil sem se nekaj in mogoče pride prav še komu..
Lp

Mirjam76

OdgovorNapisal/-a Mirjam76 » 12 Jan 2019, 18:37

Danes je 5.teden ciklanja. Kapljicni testi so pokazali 0 NO2 in 20 No3. Pocasi bi rada zamenjala tretjino vode in postopoma naseljevala ribice. Vprasanje: imam mehansko keramicni filter, se pravi makarone in zunanjo gobico. Gobica ima že kar nekaj necistoč, pretok filtra se mi zdi isti. Ali naj očistim gobico ali ne? Pripenjam slike gobice filtra. Je ze primernas za cisčenje? Meni se zdi, da je. Hvala.
Priponke
938F9854-7CAB-4C6B-8C1C-B84A9B5183FF.jpeg
2A4F0561-87B5-4846-AD77-8D00F272FE8C.jpeg
F36B2974-322B-4E15-BF1A-BECA551E3495.jpeg
70265C99-28A1-4079-8A81-9550DB499FB8.jpeg
EDD108EE-7795-43A6-8E1F-888122242622.jpeg

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 12 Jan 2019, 19:05

Gobico lahko brez težav izperes v akvarijski vodi. Dobro jo ožemi, glavne bakterijske kulture so namreč na biološkem materialu in morebitno uničenje bakterij na gobi ne bo pustilo večjega učinka. Bi pa sam odstrnil navedeno gobico in jo po možnosti zmenjal za dodaten filtrini material kot so makaroni oz z navadno gobico saj se mi zdi da gre tukaj za oglejno gobo če se ne motim ta pa odžira hranila bakterijam.

Uporabniški avatar
Altolamprologus
Administrator
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Altolamprologus » 13 Jan 2019, 08:27

Kevin17 napisal/-a:Gobico lahko brez težav izperes v akvarijski vodi. Dobro jo ožemi, glavne bakterijske kulture so namreč na biološkem materialu in morebitno uničenje bakterij na gobi ne bo pustilo večjega učinka. Bi pa sam odstrnil navedeno gobico in jo po možnosti zmenjal za dodaten filtrini material kot so makaroni oz z navadno gobico saj se mi zdi da gre tukaj za oglejno gobo če se ne motim ta pa odžira hranila bakterijam.

Sorry Kevin, jaz ne bi tikal filtra dokler to ni potrebno. Če se pretok ni zmanjšal jaz ne vidim potrebe po čiščenju.

Verjetno pa bo tudi gobico težko zamenjat za keramiko. Če sklepam iz slike gre za takle filter.

https://www.aquael.pl/en/produkty/aquar ... ers/turbo/

Lpa

Sent from my iPhone using Tapatalk

Uporabniški avatar
Kevin17
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a Kevin17 » 13 Jan 2019, 11:01

Moja napaka, sicer kar se menjave gobe tiče, Martin nisem mislil nič z čiščenjem filtra, zgolj ožemanjem gobice, katera se rada paca, nikjer ni bilo govora o tikanju biološkega materiala 8)

Vrni se na “Kdaj je akvarij vtečen in kako to storimo?”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov