Ph/kh ?

Moderator: Ekipa Aquanubis

Uporabniški avatar
ThaG
Kraj: Piran, Koper, Obala

Ph/kh ?

OdgovorNapisal/-a ThaG » 03 Feb 2012, 10:48

Kot sem že omenil vmojem 200L akvariju, sem pred nekaj dnevi na žalost bil primoran h menjavi filtra.
Prej sem imel Eheimov filter 2215 in sem ga zamenjal za TetraTec ex700, ki ima več volumna in boljši pretok. Iz starega filtra sem v novega preselil veliko filtrirnega materiala kot so Biomax- beli kamenčki, nekaj keramičnih kamenčkov- prefilter, nekaj modre vate, ki se uporablja namesto gobe in pa šoto.
Od takrat naprej se se začele pojavljati težave. Kot prvo sem opazil, da so mi rastline nehale perlat, sicer ne popolnoma, ampak so drastično to zmanjšale. Ludwiga repens "rubin", je začela počasi nazaj zeleneti. Rastline sicer rastejo, vendar veliko bolj počasi in ne tako kot sem si zamislil oz želel.

Pa sem šel stestirati vodo:

Ph- neizmerljiv? barva v epruveti mi ne pride niti podobna nobeni izmed tistih na lestvici, postane zeleno-modre barve torej bi ph bil od 8-9?
Kh- 6.72
Gh- 9.26
po4- 1mg/l
no3- >0.5mg/l
no2: 0mg/l

Torej zanima me kaj bi mi lahko toliko zvišalo Ph? Ob zadnjih mertitvah so bili parametri sledeči:

ph:7
kh= 7.8
Gh= 7.8
No2= 0mg/l
No3= >5mg/l - mislim, da bi ga moral nekoliko zvišati?
Po4- 0.25mg/l

( merjeno vse z nutrafinovimi kapljičnimi testi. )

V akvariju trenutno (razen enega vulkanskega) ni nobenega kamna, samo dve korenini, pesek, kokosova lupina in rastline. Z ribami seveda V akvariju so se začele pojavljati tudi alge, sicer za moje pojme nič zaskrbljujočega, zelene alge po šipah akvarija in nekaj med mahom. Moje mnenje je, da so rastline nehale rasti, zaradi nepravilnih parametrov. Torej kaj bi lahko mi toliko zvišalo Ph? Kh, je vedno v mejah normale? Ob zadnji menjavi vode sem v menjano vodo (cca 40L) primešal 5 l destilirane vode, v katero sem dodal tudi gnojila, easy life Fe, Easy life profito? in pa tropica plant nutrition+ (z n in P ). Ob novi zasaditvi akvarija sem v pesek "priložil" tudi Tropica kapsule.
Prosim za pomoč :(
LP
Arian

Alisma
Kraj: Ljubljana

Re: Ph/kh ?

OdgovorNapisal/-a Alisma » 03 Feb 2012, 10:55

Pomagam ti lahko samo pri pH, Nutrafinov pH test po moje pri ph okrog 7,5 ne dela več (lahko da pri pH 7 še dela normalno). Kot si napisal, se je tudi pri meni voda obarvala nedoločljivo zeleno-modro, kar bi pomenilo pH vsaj 8,5 - 9. Ker sem približno vrednost (7,5) poznala že od prej, sem ta test kar lepo pospravila in kupila JBL od 7,4 do 9,0 (ali nekaj takega). Ta lepo pokaže včasih 7,4, včasih 7,6.

Samo toliko, da se na meritev pH ne ozirat preveč.

Uporabniški avatar
Labrax

OdgovorNapisal/-a Labrax » 03 Feb 2012, 11:03

No jaz sem pa imel iste probleme, s tem da sem dobijal neko mordo-rjavo barvo (ko sem imel realno pH okoli 7,5-8).
Za drugi akvarij, kjer sem imel bolj kislo oz nevtralno vodo pa sem nabavil JBL low range (ne spomnem se več točno...od 6-7,4).Če se ne motim imaš JBL za kislo območje, za bazično območje ter enega ki pokriva oboje (je pa manj natančen).
In ga lahko samo pohvalim.
Tako da bi tudi jaz prvo pomeril vodo z drugim testom (pa ne za pizzo :P )

Uporabniški avatar
ThaG
Kraj: Piran, Koper, Obala

OdgovorNapisal/-a ThaG » 03 Feb 2012, 11:30

Aha, samo vseeno se mi je ph zvišal, namesto, znižal? Ob tisti meritvi vode, ko je bil ph 7 nisem dodal še destilirane vode v akvarij ne šote.
Torej bom moral nabaviti drug test joj :P labrax ti si z izole ne? :d
LP
Arian

Uporabniški avatar
TINY30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a TINY30 » 03 Feb 2012, 12:43

Če se ti je tolk zvišal, pa ne veš zakaj,hmm nekaj mora bit noter v akvariju da zvišuje.... Probaj pojačat co2 pa zvečer še enkrat stestiraj..
Lp Tine

Uporabniški avatar
Mir

OdgovorNapisal/-a Mir » 29 Feb 2012, 19:35

No jaz sem imam podoben problem saj mi nutrafinov kapljični test vedno obarva na modro-zeleno. torej mi kaže da naj bi bil ph 8.5-9. v kar pa dvomim. Torej JBL testi so najbolj natančni?

tmaros
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a tmaros » 29 Feb 2012, 20:51

Isto pri meni. Nutrafin ni vreden niti centa. JBL dela kot se šika :)
LP, Timotej

sihu

OdgovorNapisal/-a sihu » 05 Feb 2019, 08:01

Pozdravljeni!
Ali mi lahko kdo razloži tole:
Moja vodovodna voda ima naslednje vrednosti:
ph-6,8
kh-2
gh-3
Vem, da sta ph in kh v soodvisnosti in da s spremembo enega spremeniš tudi drugega. Zani me, kako lahko imajo vode ponekod recimo ph 7 in kh recimo 6, jaz pa ne morem dvigniti kh, ne da bi pri tem dvignil tudi ph?
To vprašanje me muči že dolgo in upam, da mi kdo odgovori.
lp
Silvo

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis
Kraj: Preserje pri Radomljah

OdgovorNapisal/-a ICs » 05 Feb 2019, 11:10

Zakaj bi rad zvišal KH?

sihu

OdgovorNapisal/-a sihu » 05 Feb 2019, 11:35

Ne bom ga višal. Samo zanima me to nesorazmerje, da je ponekod razlika med kh in ph majhna, drugod pa velika, če bi pa hotel dvigniti kh pri sebi, bi to povzročilo tudi dvig ph. To mi ni jasno.

sihu

OdgovorNapisal/-a sihu » 05 Feb 2019, 11:37

Aja, še to: višji kot je kh, bolj stabilen naj bi bil ph.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 05 Feb 2019, 12:46

Razmerje med pH in KH je v soodvisnosti tudi od količine raztopljenega CO2 v vodi, kateri potem tvori ogljikovo kislino. V spodnji tabeli lahko vidiš, da je pri eni vrednosti pH lahko različen KH:

CO2_Graph_zps9c124ef0.gif

O karbonatni trdoti pa si lahko prebereš tudi na tem naslovu: http://www.tanganyika.si/slides/ParametriVode.html

sihu

OdgovorNapisal/-a sihu » 05 Feb 2019, 18:33

Hvala. Zanimiv in dober članek. Še vedno pa mi ni jasno, zakaj s kakšnim pripravkom oz. čimerkoli ne moremo dvigniti kh, brez spremembe ph. Za dvig gh obstajajo sredstva, za kh pa ne. Zanimivo.

Uporabniški avatar
ICs
Ekipa Aquanubis
Ekipa Aquanubis

OdgovorNapisal/-a ICs » 05 Feb 2019, 19:15

Dodatki za zviševanje KH vsebujejo karbonate / hidrogenkarbonate, ki povečujejo alkalnost vode oziroma pufersko kapaciteto, katere lastnost je, da nevtralizira kisline v vodi, s tem pa se avtomatično zvišuje tudi pH. Medtem ko dodatki za zviševanje GH vsebujejo soli (magnezijeve, kalcijeve), le te pa ne zvišajo KH in niti pH.

Uporabniški avatar
a2l2
Kraj: Lj-Kodeljevo

OdgovorNapisal/-a a2l2 » 07 Feb 2019, 23:31

čeprav pH zveni podobno kot KH in GH, so to povsem različne količine. KH in GH sta namreč direktna ekvivalenta koncentraciji rasztopljenih snovi. To pomeni, da pomeni dvakrat večji KH/GH dvakrat višjo koncentracijo snovi. Ena nemška stopinja KH/GH ustreza približnom 1.7 mg/l raztopljene snovi

pH je pa negativni logaritem koncentracije H3O+ iona (se sliši zapleteno, a vsake toliko molekula vode - H20 razpade na H+ in na OH-. Ta H+ je nato nalepi na najbližjo molekulo vodein nastane H3O+).

Negativni logaritem pomeni, da so koncentracije tega iona pri pH 7 v rangu ene miljoninke grama/liter. Ena stopinja prav tako ne pomeni enakomernega povečanja kocentracije - pri pH 6 je koncetracija ionov 10x višja kot pri pH 7.

KH in pH sta povezana, ker lahko bikarbonati, ki ustvarjajo KH vplivajo tudi na pH. bikarbonat lahko namreč reagira z H30+ in zmanjša njegovo koncentracijo. Hkrati pa lahko CO2 reagira z vodo in proizvede bikarbonatni ion in H3O+. Ti ve rekaciji sta pri določenem pH v ravnovesju.
V povsem čisti vodi je pH 7. Ker pa voda stoji na zraku, se v njej raztopi nekaj CO2, zato ima povsem čista voda, ki je bila nekaj časa na zraku pH pod 7. V njej namreč ni bikarbonata, ki bi ustvarjal ravnovesje. Ker ni bikarnonata, je čisti vodi (RO, destilirana voda) zelo lahko spreminjati pH, ker se CO2 zlahka raztaplja in izloča iz vode.

KH (bikarbonat) in CO2 nista edini snovi, ki vplivata na pH. V akvariju se tvorijo številne organske in anorganske kisline, ki imajo tudi svoj vpliv, poleg ostalih raztopljenih mineralov (sulfatov in bisulfatov, kloridov, nitratov, huminskih in taninskih kislin, fosforna kislina ipd.). Vse od teh snovi imajo podobno rekcijo kot CO2/bikarbonat - eno, ki znižuje pH, in eno, ki zvišuje.

Iz vseh teh reakcij se ustvari ravnovesje, ki ima določen pH. Ta pH je, če sp koncentracije dovolj visoke, lahko zelo stabilen in ga je težko spreminjat - če dodamo v akvarij nekaj, kar bo pH znižalo, bodo naštete spojine odreagirale tako, da bodo porabile H3O+ in zvišale pH. Če se trudimo pH zvišat ga lahko raztopkjene snovi znižajo.
Opisano je pufrski efekt, ki zagotavlja stabilnost pH v raztopinah. Trda voda ima visoko pufrsko sposobnost - ji je pH težko spreminjat. Mehkejša kot je voda, lažje je spreminjat pH.

KH je težko dvignit, ne da bi dvignili še pH, ker imajo tekočine za dvgovanje pH izjemno močno pufrsko sposobnost, poleg tega pa so ponavadi to čisti bikarbonatni pufri. Čisti bikarbonatni pufer ima pH okrog 8. Ko dodaš tak dodatek v svojo vodo, pufrska kapaciteta dodatka "premaga" to od navadne vode in prestavi ravnovesni pH. Z organskimi kislinami in nekaj čaranja se da zbiti pH nazaj, je pa potrebno nekaj čaranja in iznajdlji
vosti se mi zdi.
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno. Antoine de Saint-Exupery

Vrni se na “Parametri vode”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov