Začetniška vprašanja

Moderator: Ekipa Aquanubis

Crazydiamond

Začetniška vprašanja

OdgovorNapisal/-a Crazydiamond » 11 Avg 2019, 21:47

Pozdravljeni..
V akvaristiki sem popoln začetnik in v bližnji prihodnosti si želim kupiti in opremiti svoj prvi akvarij..
Prebral sem kar nekaj tem in se seznanil s podlago, dekoracijo, parametri, ciklanjem izbiro življenja in podobno vendar pa se pri meni zatakne prav na začetku..
Želim si nekako 110l do 120l akvarij nevem pa katere komponente izbrati..
Zanima me ali lahko kupim komplet akvarij/omara (grelec, filter, osvetljava) ali se bolj splača vsako komponento kupiti posebaj?
V primeru da kupim posebaj kako zahtevna je namestitev vseh komponent? Sam namrec nisem ravno strokovnjak..
Zanima me tudi kako je s filtri bolje zunanji ali notranji? Morda oba?
Vesel bi bil tudi vsakršnega predloga za posamezno komponento..
Že vnaprej se zahvaljujem za morebitne ideje...
Lp Matej

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva
Kraj: Grosuplje

Re: Začetniška vprašanja

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 11 Avg 2019, 22:57

Zivijo :)

V aquashopu, fishboxu, zgd,.. se najdejo kvalitetni kompleti - juwel, eheim..nekako ne mores zgresiti :) ce sistem ne bo prevec obremenjen, je notranji filter, ki pride s kompletom, povsem zadovoljiv..je pa res, da zavzame kar nekaj prostora.. ce nadgradis na zunanji filter (stabilnejsi sistem, vec bio materiala,..), sam priklop in vzdrzevanje ni neka umetnost (je pa vecja moznost poplave kot pri notranjem filtru, kjer je edina poplava ta, da poci akvarij).. zaenkrat posamezne komponente raje pusti pri miru oziroma konkretno precesaj akvaristicne forume kaj in kako - akvaristika je nenazadnje lahko zelo drag sport kar se tice opreme :) in le se en nasvet - 110, 120 litrov hitro postane premalo - zlato pravilo - v hiso/stanovanje postavi najvecjo mozno litrazo, katero si lahko privoscis..zacne se s 50L, konca pa..ja lahko je tudi 4 ali vec mestna stevilka :)
When in doubt, go monster!

Crazydiamond

OdgovorNapisal/-a Crazydiamond » 12 Avg 2019, 06:11

Hvala za odgovor.. Ja glede litraze bi tudi jaz kaj vecjega samo se bom zaradi omejenosti s prostorom zaenkrat moral zadovoljiti z manjšim akvarijem..
Še ena stvar mi je prišla na misel.. Kaj storiti ko ce se ribe zacnejo mnoticno razmnozevat? Oz.. Kako bi v akvariju ohranjal manjse stevilo prebivalcev?

Peter123

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 12 Avg 2019, 08:05

"Zanima me tudi kako je s filtri bolje zunanji ali notranji? Morda oba? " - Kot že omenjeno so zunanji sposobni prefiltrirati večjo količino vode. Kar pomeni da imaš lahko "malo" več rib. Za pretiravat ni. Obeh se ne uporablja, razen v primeru, ko novi filter še ni utečen, vendar je v tem primeru bolje preložiti nekaj materiala iz starega v novi filter.!

Da si boš lažje ustvaril sliko o številu prebivalcev: majhne ribe do 4-5cm lahko računaš od 7-9l vode. To je samo za začetno predstavo, dejansko je zadeva bolj odvisna od točno določene vrste rib, ki jo želiš imeti. Ampak za izračun koliko rib lahko imaš v akvariju bo dovolj.
Pri izračunu odštej volumen, ki ga izpodrine filter (če je notranji) in volumen podlage.

Marsikdo v akvaristiki začne z živorodkami, ki se razmnožujejo "same" oziroma ne potrebujejo nekih posebnih pogojev za razmnoževanje. Imaš pa seveda tudi ribe, ki so zelo zahtevne glede razmnoževanja.
Vsakič ko se ribe razmnožijo (pri živorodkah je značilno da je to eksplozija rib) je to dodatna obremenitev za filter. Če ta ni pravilno dimenzioniran/vzdrževan potem se bo sistem sesedel in bodo nastopile težave.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 12 Avg 2019, 08:29

Če se ribe začno množično razmnoževat, se le-te lahko oddaja :) lahko pa se poizkusi z malimi spremembami vode kot recimo minimalni dvig ali spuščanje temperature.

Crazydiamond

OdgovorNapisal/-a Crazydiamond » 12 Avg 2019, 11:14

Hvala obema za odgovore..
Sej imam namen zelo počasi v to zadevo it... Najprej kupit akvarij zrihtat podlago pesek. Mogoče ksno korenino pa rastlino zasadit.. Pol pa pocas ciklat.. Pol pa se pocas sele odlocat o ribah glede na parametre.. Mam velik časa tko da bom res na izi...
Bom pa zelo vesel če mi boste pomagal še pol naprej ko bo zadeva bolj aktualna z nasveti...
Hvala še enkrat.

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 12 Avg 2019, 12:18

Ta čas ko se akvarij uteka pa le prečekiraj tale forum po dolgem in počez - 1001 ideja, informacija,.. zelo uporabna zadeva, da se izogneš morebitnim težavam oziroma jih rešiš mimogrede :)

janez99

OdgovorNapisal/-a janez99 » 16 Avg 2019, 19:42

Zdravo
Nevem kam bi umestil to uprasanje pa sem ga kar pod to temo, imam sledeče uprašanje. Zanima me ali lahko imam teleskopko zraven gupijem. Vem da naj se nebi imeli skupaj ampak situacija je nanesla tako da jo moram dati zraven, zanima me tudi koliko časa moram ciklati akvarij ce sem vanj dal ze uciklan filter zraven pa se baterije za filter (tetra filter active backterije).Akvarij je bil prej v uporabi 4leta potem pa sem zamenjal pesek ter ga celega umil (bil je akvarij za dve pajčolanki nato je ena poginila, zato bo zdaj za gupije). Akvarij ima 100litrov, v akvariju je tudi dosti rastlin in skrivalisc za mladice gupijev. Lp Janez

Uporabniški avatar
D.Wolf
Član društva
Član društva

OdgovorNapisal/-a D.Wolf » 16 Avg 2019, 22:53

Ni ravno idealna kombinacija, zlatke imajo rajsi hladnejso vodo..res pa, da sta obe vrsti zelo prilagodljivi.. ceprav je filter ze utecen, bi iz preventive raje pocakal vsaj nekaj dni pred naselitvijo ribic..

janez99

OdgovorNapisal/-a janez99 » 16 Avg 2019, 23:29

Ok, hvala za odgovor.

Vrni se na “Vprašanja, katera ne vem kam sodijo”

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov